Önkéntességgel a természeti értékeink oltalmáért

Önkéntességgel a természeti értékeink oltalmáért

Hajdúböszörmény számos, a helyi önkormányzat által kijelölt és oltalmazott természeti értékkel bír. Szám szerint hét helyi jelentőségű természetvédelmi terület, valamint egy idős védett tölgy – mint helyi természeti emlék - található a város mintegy 37 ezer hektárnyi területén. Ezek között a Város-erdő 3 tölgyes erdőrészlete, a Tócó-völgy böszörményi forrásvidéke, a Zeleméri-templomrom környezete, egy botanikailag értékes néhány hektárnyi legelő, valamint két Vidi-ér menti vizesélőhely található.

A védett területeink zömét az elmúlt húsz évben a Zöld Kör javaslatára foglalták paragrafusokba több lépcsőben. S mivel a települési önkormányzatok természetvédelmi feladataik ellátása kapcsán nem részesültek a múltban és jelenben sem célzottan erre irányuló forrásokkal, így 2007-ben egy külön megállapodás keretében a Zöld Kör vette át ezeknek a területeknek a természetvédelmi kezelését. Az önkormányzati feladat átvállalása kapcsán az egyesület több ízben pályázott sikeresen ezeknek a területeknek a természetvédelmi kezelése címén hazai és egyéb támogatásokra. Legutóbb – tavaly nyáron – a Norvég Civil Támogatási Alapból sikerült támogatást szerezni, ez esetben célzottan olyan tevékenységek szervezésére, amelyek során önkéntesek bevonására került sor a természetvédelmi célok megvalósításának érdekében.

Az ez év augusztusában zárult projekt kapcsán a Zöld Kör az önkéntesek toborzására tájékoztató előadásokat, valamint a védett értékek felkeresését célzó tájbejárásokat szervezett, zömében böszörményi és a szomszédos települések középiskolai tanulóit megcélozva. A nagyközönség bevonása érdekében a védett területek bemutatást szolgáló tablókkal és tanácsadó pultunkkal, valamint kiadványainkkal számos városi rendezvényen jelentünk meg, népszerűsítve a böszörményi természetvédelmi területek értékeit, valamint fennmaradásuk fontosságát.

Az egy év futamidejű tevékenységek gyakorlati természetvédelmi feladatok megvalósítását is szolgálták. Ennek kapcsán elsősorban a madárvédelmi tevékenységeket, a védett területeken elburjánzó, tájidegen özönnövények visszaszorítását és a hátrahagyott hulladékok összegyűjtést végezhették a természetvédelmi szakemberek irányításával az önkéntesek. A tevékenysége között az a közel egy hetes természetvédelmi tábor volt a legjelentősebb, amelynek során több mint húsz önkéntesnek adott otthont a Bodaszőlőért Egyesület által közelmúltban felújított Belső-erdei pihenő, ahol a táborhelyhez közeli Gyöngyvirágos-tölgyes megtisztítása volt a cél.

A közel egy tucatnyi természetvédelmi akció során, mintegy félszáz új önkéntest sikerült bevonnunk, akik hozzávetőleg 500 önkéntes óra teljesítésével járultak hozzá természeti örökségünk megmaradásához.

Molnár Antal

Gyöngyvirágos tölgyes, védett terület, tavasszal

Gyurgyalag élőhely rekonstrukció

Tócó-völgy, védett terület, kora tavasszal

Az íráshoz melléklet fotók a szerző felvételei.

Hírek

Fontos!

Fontos!

Kérjük adója 1%-ának felajánlásával segítse a Bodaszőlőért Egyesület hatékony munkáját! Adószámunk: 18557662-1-09 Tovább...

BUÉK 2016!

BUÉK 2016!

Sikerekben Gazdag, Boldog Új Évet Kíván a Bodaszőlőért Egyesület, a bodaszőlői Integrált Közösségi és Szolgáltató Tér dolgozói és Dombi Imre képviselő!

Este harangszóra,... Tovább...

Ünnepi buszmenetrend

Ünnepi buszmenetrend

Mindenszentek alatt buszjárat indul Bodaszőlőről a hajdúböszörményi köztemetőbe.

Az autóbusz november 1-jén 11 órakor indul Bodaszőlőről a hajdúböszörményi köztemetőbe, vissza... Tovább...